VAGINIZMUS
Általános tudnivalók
Vaginizmusnak nevezik, amikor a hüvely és a gát izmainak görcsös állapota megnehezíti, esetenként lehetetlenné teszi a hímvessző vagy más, akár saját ujj, nőgyógyászati vizsgálóeszköz hüvelybe jutását. Ez sajnos nem mindig jelenti azt, hogy az izom erős is lenne, csupán túlfeszült. Olyan izomreakció ez, mint amikor megijedünk vagy aggódunk, félünk valamitől, vizsga, próbatétel, váratlan helyzet kapcsán, aminek úgy érezzük, hogy nagy a tétje. Ekkor a vázizmaink, hátizmaink befeszülhetnek, ezzel számos tünetet okozva. Mivel itt a női szerven mutatkozik a túlfeszülés, fontos alaposan körüljárni, hogy milyen fenntartások, esetleg félelmek vannak a nőben az intimitás, a szexualitás, a férfiakhoz való viszonyulás, az öröm, a szégyen, a megfoganás lehetősége, az anyaság, várandósság kérdése, a párkapcsolat minősége terén. Ez a jelenség egy akaratlan védekező reflex, adekvát következménye a nőben zajló belső folyamatoknak, amikre olykor nem könnyű rálátni. A vaginizmus előfordulási gyakorisága 1 százalék körüli, de komoly önértékelési problémát jelent, akadályozva a női lét egészséges kibontakozását, megélését, a párkapcsolat kiteljesedését. Éppen ezért a megoldásával extatikus, örömteli változást él át az érintett, amikor a hüvely könnyedén enged behatolásnál, amikor örömöt érzékel a szexnél, vagy szülésnél utat engedve csusszan ki a baba. A vaginizmus során a fokozott izomfeszesség miatt nagyban romlik a hüvely és a környező izmok, szövetek tápanyag és vérellátása. A hüvelygörcs miatti vérellátási zavar a medencefenéki izmok és a záróizmok kimerülését, erejük csökkenését eredményezheti, ami izomgyengeség tüneteivel (vizelet, szél-, széklettartás nehezítettsége, alhasi szervek süllyedése, stb.) járhat. A rendellenes működés következtében csökken az önbizalom és erősödik az alkalmatlanság érzése az érintett nőkben.
Okai, tünetei
A vaginizmus, a szexuális zavar hátterében leggyakrabban lelki tényezők állnak. A szextől való félelem, szexuális trauma, akár nemi erőszak átélése vagy annak látványa, korábbi kellemetlen szexuális emlék befolyásolják az aktuális lelki állapotot. A fájdalom eredhet fertőzés, gyulladás, vagy egyéb elváltozásnál rögzült érzetből. A korábbi fájdalomtól való félelem, esetleg bűntudat miatti szorongás hatására, egy bejáratott idegi automatizmus hatására a hüvelyizmok görcsösen összehúzódnak. Erkölcsi nevelésből és egyéni tapasztalatból eredő kellemetlen emlékek, tinédzser korban egy méltatlan, durva nőgyógyászati vizsgálat is lehet a háttérben. A terápiák során gyakran kiderül, hogy a szülők a szexualitást helytelenül „piszkos", „fájdalmas", „elítélendő" dologként állították be gyermekük előtt. Olykor a gyermek- és tinédzserkorban hosszabb időn keresztül fennálló, folyamatos stresszre, az anyaságtól, szüléstől történő rettegésre derül fény.
A vaginizmusnak különböző fokozatai vannak, enyhébb az, ha a nő még képes felhelyezni magának egy tampont, viszont a behatolás fájdalommal jár és fájdalmas az aktus is. Komolyabb esetekben nem csak a szexuális kontaktus lehetetlen, hanem a nőgyógyászati vizsgálat is. Fajtái szerint van szituatív, abban a pillanatban jelentkezik, amikor valamit be akarnak vezetni a vaginába, lehet permanens, huzamosabb ideig tapasztalható. Lehet elsődleges, izoláltan keletkezik, nincs összefüggésben más testi panaszokkal vagy másodlagos, amikor a vaginizmus valamilyen betegséghez, fájdalomhoz kapcsolódóan alakul ki.
soha nem takarodok el kivágatni ... (hehe), jó ez nekem a falu végín
|